Pravidla pro majitele platebních karet

Datum: 18.11.2012 | Autor: Kateřina Zeminová

Každý majitel platební karty by při jejím užívání měl dodržovat určitá pravidla, čímž zvyšuje zabezpečení svých peněz na účtu.

Zdroj: sxc.hu
  1. Jakmile v bance převezmete kartu, ihned si ji podepište.
  2. Svůj PIN nikomu nesdělujte a nikam si ho nepište, rozhodně ne na kartu. Nejlepší je zapamatovat si ho.
  3. Stejně důležité jako nikomu nesdělovat PIN, je důležité nešířit žádné údaje z vaší platební karty. Bez problému by s nimi bylo možné provádět platby přes internet. Proto neodpovídejte na žádné pochybné emaily. Pracovníci z finančního oddělení vaší banky by vám určitě buď zavolali, nebo si vás pozvali na schůzi.
  4. To souvisí také s tím, abyste svou kartu nedávali ani na chvilku z ruky. Rychlé opsání nebo vyfotografování údajů na kartě opět může vést k nezákonému disponování s vašimi penězi. Speciálně se tento bod týká placení v restauraci, kdy chtěl číšník s kartou odejít.
  5. Při výběru z bankomatu buďte zvlášť opatrní. Nikdy nevíte, kdo vás pozoruje. Proto se před zadáním PINu dobře rozhlédněte a snažte se alespoň zakrýt klávesnici. V případě jakýchkoliv problémů s vydáním karty nebo peněz od bankomatu neodcházejte a zavolejte do banky.
  6. Dávejte pozor, aby nedošlo k poškození karty, citlivý na poškození je magnetický proužek a čip. Velmi snadno může dojít k jejich poškození například nošením karty v zadní kapse kalhot.
  7. Kontrolujte, zda kartu máte stále u sebe. Její okamžitá blokace po odcizení je často jediným způsobem, jak své peníze zachránit. Pro větší bezpečnost se doporučuje nosit kartu odděleně od ostatních dokladů, abyste při ztrátě nebo odcizení nepřišli o všechno. Na druhou stranu, při oddělení se zvyšuje pravděpodobnost, že kartu samotnou ztratíte.
  8. Platba kartou přes internet může být také riziková. Proto si vždy zkontrolujte, zda jsou stránky dostatečně zabezpečeny, například logy verified by Visa" nebo "MasterCard Secure Code". Jakmile vám bude něco podezřelé, od obchodu upusťte, nebo zvolte jindou metodu platby.
  9. Zneužití své karty můžete také poznat pravidelnými kontrolami výpisů z účtu. Pozor, i nízké odchozí částky, které vám nejsou zcela jasné, mohou svědčit o neoprávněné manipulaci. Pro jistotu můžete vždy kontaktovat banku.
  10. Jakmile zjistíte, že svou platební kartu nemáte, neváhejte kontaktovat banku a kartu neodkladně zablokovat. O peníze tak nepřijdete a banka vám kartu vystaví novou.

zdroj: www.novinky.cz/finance/